ANASAYFA

FAYDALARI

TARİFLER

ÜRÜNLER

SİYEZ KABUK SOYMA VE
İŞLEME TESİSİ

PROJEMİZ

İLETİŞİM

 

 

Buğdayın en eski çeşitleri Siyez, Kavılca, Gernik ya da Einkorn; ‘nesilden nesile geçen değer’ anlamında heirloom çeşitler adıyla tanımlanır. Bunlar, tüm dünyada ve Türkiye’de yaygın üretimi yapılan buğday çeşitlerinin atalarıdır. Hititler ve Frigler tarafından da tarımı yapılan Siyez buğdayına verilen ilk adlardan biri, Hititçe bir kelime ‘Zız’dır. Daha sonra Siyez ve Kaplıca adı verilmiştir.

 

 

Yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu için hücre yapısını korur.

Siyez buğdayı zengin lif kaynağıdır ve bu yüzden bağırsakları temizleyici özelliği var ve lifli olduğundan sindirimi kolaylaştırır.

Siyez bulguru dünyada insanlara glisemik endeksi en uygun gıdadır.

Folik asit miktarı çok fazla olduğundan anne sütünü arttırdığı biliniyor.

Bağırsak kanserini önlüyor. Ayrıca radyasyona karşı dayanıklı olduğu için nükleer savaşlara karşı bazı ülkeler stokta bekletiyor.

Yüksek mineralli yapısıyla mide rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Ayrıca doymamış yağa sahip olduğu için damar ve kalp sağlığına iyi geliyor.

Yağ oranı düşük ve asla kolesterol içermemektedir. Dünyada insanlar için glisemik endeksi en uygun gıda olma özelliğini taşıyor.

İçinde B1 vitamini olduğu için sinir sistemi ve sindirim sistemine çok iyi geliyor.

Protein değeri yüksektir. Karbonhidrat değeri düşüktür.

Bakliyatlar da bulunan minerallerin emilimini engelleyen fitik asit, pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı siyez bulgurda bulunmuyor.

 

Siyez buğdayı 14 kromozomlu ama modern buğday yapılan işlemler sonucu 48 kromozoma kadar yükselmiştir. Bu nedenle siyez buğdayı genetiği değiştirilmemiş özelliğini taşıyor.

 

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır - 2019
Siyezbugdayi.Com İhsaniye Kaymakamlığı Tarafından Başlatılan Frig Siyez Buğdayı Projesi Kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Kurulmuştur.