ANASAYFA

FAYDALARI

TARİFLER

ÜRÜNLER

SİYEZ KABUK SOYMA VE
İŞLEME TESİSİ

PROJEMİZ

İLETİŞİM

 

İHSANİYE FRİG SİYEZİ PROJESİ

Projenin Amacı:

İhsaniye İlçemizde üreticinin daha karlı ürünler yetiştirerek gelir durumunu arttırmak amacıyla Siyez Buğdayı (Triticum monococcum) olarak bilinen ilk kültüre alınmış buğday türünün yetiştirilmesidir. Ayrıca ‘’İhsaniye Frig Siyezi’’ ismiyle markalaşmak hedeflenmektedir. Aynı zamanda siyez buğdayının 3000 yıl önce  bölgemizde yaşamış olan Frigler tarafından da tarımı yapıldığı yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir. Üretilen ürünlerin yurt dışına ihraç edilmesi planlanmaktadır.

 

 

Neden Siyez Buğdayı? :

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü bünyesinde kurulan Tarım Proje Ekibi tarafından İlçenin tarım ve hayvancılık potansiyelini belirlemek amacıyla saha araştırması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda çiftçilerin büyük çoğunluğunun kolay yetişebilen, makinalı hasada uygun ürünleri yönelim gösterdiği tespit edilmiştir. Bu amaçla ilçemizde genetiğiyle oynanmamış, sağlık açısından daha faydalı olan ve piyasada yüksek fiyata alıcı bulan siyez buğdayı çeşinin yaygınlaştırılması için çalışma yapılması planlanmıştır.

Bu kapsamda ilk olarak 2017 yılı içerisinde Karacaahmet Köyü'nde 4.000 m2 alanda demonstrasyon çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucu başarılı olmuş ve dekardan ortalama 350 kg siyez buğdayı hasadı yapılmıştır. Hasat edilen siyez buğdayı ilçe sınırlarında 3 – 4 TL arasında alıcı bulmuştur.

2019 yılı üretim sezonunda ise siyez buğdayı ekiliş alanı 1.000 dekarın üzerine çıkmıştır. Üretilen buğdaylar ilçe içerisinde bulgura ve una çevrilerek unun önemli bir kısmı Afyonkarahisar Belediyesi'ne ait No 03 fırınına satılmıştır.

 

 

 

Basında Frig Siyezi Projesi

Milliyet - Siyez Buğdayı 3 Bin Yıl Sonra Frigya'ya Döndü

Milliyet - 10 Bin Yılık Siyez Buğdayı Baş Vermeye Başladı

Son Dakika - Friglerin 3 Bin Önce Ektiği Buğday Cinsini Toprakla Buluşturacaklar

TRT Haber - Siyez buğdayı 3000 yıl sonra Frigya'da üretildi

Haberler.Com - Siyez Buğdayı 3 Bin Yıl Sonra Frigya'ya Döndü

 

 

Her Hakkı Saklıdır - 2019
Siyezbugdayi.Com İhsaniye Kaymakamlığı Tarafından Başlatılan Frig Siyez Buğdayı Projesi Kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Kurulmuştur.